На адресу регіональної організації Національної спілки журналістів України надійшло звернення від частини колективу КП ТРК «Південна зоря» такого змісту:
«Ми, колектив КП ТРК «Південна зоря», звертаємось до вас з проханням посприяти у вирішенні нашої проблеми. Справа в тому, що ми на сьогодні маємо заборгованість із заробітної платні більш як за 3 місяці. На жаль, наші неодноразові звернення до засновника – Нікопольської районної ради – позитивного результату не дали. Засновник відповів: «Якщо хочете отримати зарплатню – заробляйте, ми вам на це ніяких коштів виділяти не будемо». Замість допомоги засновники нам натякали на скорочення штату працівників і навіть на закриття ТРК. Крім того, з незрозумілих причин в. о. директора Швидкою І. М. було відмовлено у розробці та публікації деяких соціально-значущих тем у газеті, що, як ми вважаємо, псує авторитет і якість видання «Південна зоря».
Ми занепокоєні таким ставлення до преси, адже через купу об’єктивних причин (газетну кризу в Україні, бідність населення, статус нашої газети як районної, через що ми не можемо залучити достатньо рекламодавців та організувати великий тираж) ми не зможемо отримати на рахунок достатньо коштів для вчасної виплати заробітної плати. Наша ТРК – це не комерційна структура, тому ми не можемо заробити гроші на зарплату. На сьогоднішній день ТРК висвітлює діяльність органів влади в повному обсязі, але засновник не бажає брати участь у вирішенні проблеми працівників «Південної зорі».
Просимо вас звернути увагу на ситуацію з ТРК «Південна зоря» і посприяти її поліпшенню у міру своїх можливостей».
Після заслухання та обговорення звернення на зборах регіональної організації НСЖУ та ознайомлення з юридичними документами, які регламентують діяльність ЗМІ, вважаємо за необхідне заявити про наступне. Несвоєчасна виплата заробітної плати є порушенням Конституції держави та положень Кодексу законів України про працю. У цьому питанні члени Спілки журналістів повністю солідарні з заявниками. Одночасно маємо поінформувати не лише частину, а і весь колектив редакції про те, що наявної законодавчої та іншої правової бази вистачає, щоб забезпечити плідну та гідну роботу працівників мас-медіа.
Чинне законодавство, частини 1–3 статті 4, статті 7, 8 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» та статті 5, 21 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» чітко передбачають, зокрема, таке:
а) обов’язок місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в своїх кошторисах передбачати кошти на висвітлення власної діяльності;
б) обов’язок місцевих державних адміністрації та органів місцевого самоврядування фінансувати ЗМІ, засновниками чи співзасновниками яких вони є;
в) відповідно до вимог цивільного законодавства, мають укладатися письмові угоди про висвітлення діяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, між засобами масової інформації та місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування;
г) обов’язок місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в повному обсязі виконувати власні фінансові зобов’язання.
До сказаного треба додати наступне. Установчий договір про заснування КП ТРК «Південна зоря» у розділі 3 «Майно ТРК» передбачає і дії засновників у ситуації, в якій опинився колектив видання. А саме: «У випадку перевищення витрат ТРК над прибутком дефіцит покривається засновниками відповідно до чинного законодавства».
Вважаємо, що причин, які призвели до заборгованості по заробітній платі, у вас кілька. До них, перш за все, належить відсутність фінансування з боку засновників районного радіо (яке в рік від газети забирає до 50 тис. грн.). Представницькою та виконавчою владами (у даному випадку райрадою та райдержадміністрацією) оплата матеріалів, які висвітлюють діяльність останніх, здійснюється на рівні приблизно до 50%. У районі не виконується рішення Дніпропетровської обласної ради 2007 р. № 113-7 «Про програму економічної підтримки районних, міських та міськрайонних газет, районного, міського та міськрайонного телерадіомовлення Дніпропетровської області». Аналогічна програма по ЗМІ району взагалі відсутня, натомість в місті вона нещодавно прийнята на сесії міськради, і там є відповідний пункт «На реалізацію Програми у 2013 р. передбачається виділення коштів з такими розрахунками: на оплату поліграфічних послуг, придбання паперу, на заробітну плату з нарахуваннями та оплату комунальних послуг».
Одночасно повинні сказати і про роль та місце творчого колективу ТРК у виданні газети та випуску радіопередач. Чимало пропозицій та критичних зауважень на адресу журналістів висловлено на сайті «Город Никополь». Поділяємо думку одного з тих, хто відгукнувся на сайті: «Не можна давати їм рибу – дайте вудку!». На сьогодні «Південна зоря» не є конкурентоздатним виданням. Відсутня творча концепція видання. Нехтується географічна різноманітність матеріалів, жанрова палітра задіяна на 30%. Канули в Лету критичні матеріали, одні лише бадьорі рапорти «про досягнення». І це тоді, коли до 70% населення України живе, перебиваючись з хліба на воду.
Якщо хтось слухав радіо «Південна зоря», то міг почути про все, що відбулося в Києві, Дніпропетровську, але тільки не новини міста та району. Бракує живого голосу виступаючих, не кажучи вже про рекламу.
Дещо критично ми висловились про своїх колег, бо нам стало зрозуміло, що нинішніми негараздами журналісти газети не переймаються. Судимо про це по заяві – підписав її лише один журналіст, решта – технічні працівники.
Звертаємо увагу засновників, що журналістський цех ТРК або дуже заляканий, або готовий працювати безкоштовно. Думається, що районній владі спочатку треба вирішити питання оплати праці тих, хто забезпечує випуск видання!
Неодноразово Президент України В. Янукович наголошував: «Влада і преса мають виступати партнерами у розбудові держави». Ми його в цьому підтримуємо! Сподіваємось, що партнерство це буде обопільне. Влада повинна зробити все можливе, щоб створити умови для творчої роботи ТРК, та все ж таки додержуватись чинного законодавства та власних зобов’язань відносно мас-медіа, засновником якого є, а колектив редакції, критично оцінивши своє місце та завдання, змінить тематичну і змістовну направленість видання. Працівники ЗМІ завжди йшли попереду суспільних процесів. Змінюється суспільство, змінюйтесь і ви!
Збори зголосилися проінформувати з даного питання Національну спілку журналістів України, комітет Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації і міськрайонну прокуратуру.
Заява прийнята на зборах регіональної організації НСЖУ.
21 лютого 2013 року.
4 комментария