До мене, як до голови Громадської організації «Солідарність правих сил», надійшло безліч повідомлень та телефонних дзвінків, в яких люди вимагають з’ясувати, як вони повинні здійснювати в’їзд та виїзд за межі держави.
В прикордонних областях, особливо в Західній Україні, налагоджено взаємовигідну співпрацю з європейськими партнерами. Завдяки налагодженим зв’язкам, а відтак зовнішнім інвестиціям, постійно створюються нові робочі місця, надходять податки до бюджету різних рівнів. Як свідчить статистика, товарооборот з країнами Європейського Союзу постійно зростає. Що ж буде, запитують мене представники дрібного та середнього бізнесу, коли їм заборонять виїзд за кордон і як вони будуть займатися зовнішньоекономічною діяльністю.
Справді, ситуація вимагає роз’яснень. Інформую, що військкомати не мають права заборонити виїзд з країни, а також вільно пересуватися по її території. Відповідальність перед законом може виникнути якщо, громадянин підлягаючи призову, не з'явився у встановлений термін до військкомату або пункт збору. При тому людина повинна знати, що її викликали. І навіть, якщо прийшла повістка, чинним законодавством України не передбачено заборону виїзду. Виїхати за кордон також можна, за умови, що громадянин повернеться до зазначеного в повістці часу, коли потрібно з'явитися у військкомат.
Сам факт спроби виїзду призовника за кордон не є фактом порушення військового обов'язку з'явитися на призовний пункт. Це не порушення, а лише презумпція його. Підстави запобігання ще не вчиненого правопорушення відсутні. Вони можливі лише за наявності відповідного судового рішення.
Чоловікам призовного віку, яких відмовляються пропускати через кордон, потрібно звертатися до суду та оскаржувати незаконність дій відповідних посадових осіб, що перешкоджають реалізації права громадянина на вільне переміщення, в'їзд та виїзд з України. Стаття 33 Конституції України гласить: "Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом".
Також, згідно п.2 ст. 116 Конституції України, Кабінет міністрів серед іншого вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод громадян. Статтею 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. "Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй", – сказано в тексті Основного закону. Всі норми Конституції є нормами прямої дії і не можуть бути скасовані або звужені по суті яким-небудь іншим законом або підзаконним актом, крім тих, які вносять зміни до Конституції України.
Документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в країну, а також підтверджують особистість за межами держави, це паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Перетин громадянами України кордону здійснюється в пунктах пропуску після пред'явлення одного із зазначених документів. Наголошую, що у військових патрулів Міноборони, ні у прикордонних військ, ні в міліції немає права обмежувати пересування. На сьогоднішній день на законодавчому рівні ніяких змін в порядок перетину кордону, у зв'язку з мобілізацією не внесені.
Як заявив міністр оборони України Степан Полторак, юридичних обмежень при виїзді за кордон військовозобов'язаних немає і отримувати спеціальні довідки на виїзд не потрібно. Працює група фахівців і вже найближчим часом будуть розроблені додаткові пояснювальні документи до Указу Президента України, які дадуть вичерпний перелік і юридично оформлять можливі обмеження під час найближчої хвилі мобілізації.
На завершення слід зазначити, що окрім призову військовозобов'язаних, в Указі передбачено оптимізацію роботи військкоматів та залучення СБУ і прокуратури до їх перевірки з метою подолання корупції.Народний депутат України Андрій Артеменко
40 комментариев